Cibetková káva

sep 30

Vedeli ste o tom, že jedna z najdrahších a najvzácnejších káv na svete je práve cibetková káva, ktorá predstavuje ideálny kofeínový nápoj pre všetkých gurmánov? Kávu môžeme tiež označiť ako „Kopi Luwak“, teda cibetková káva vyrábaná z trusu cibetiek palmových. Cibetky môžeme nájsť v Afrike, Ázii, ale tiež južnej časti Európy. Unikátny druh kávy pochádza z Ázie, a to z indonézskych ostrovov. Čo sú to vlastne cibetky? Viete, ako funguje zber kávy?

Cibetky – exotické mäsožravé živočíchy

Cibetky sú exotické mäsožravé živočíchy, ktorá sa živí sladkými kávovými bobuľami. Zberačom uľahčujú prácu tak, že za ne vyberá len tie zrelé. Akonáhle ich cibetka zožerie, prejdú jej tráviacim traktom takmer neporušené. V žalúdku dochádza k fermentácií, čiže procesu, ktorý dodáva káve jej špecifickú a nezameniteľnú chuť i arómu. Keďže je počet cibetiek obmedzený, káva je veľmi vzácna, čo sa žiaľ odvíja na jej vyššej cene. Ak si však radi pochutnáte na kvalitných produktoch, nebude vám robiť problém si za cibetkovú kávu priplatiť.

Ako funguje zber cibetkovej kávy?

Je potrebné uvedomiť si, že zberači to ľahké nemajú. Trus cibetiek sa nachádza totiž v horách a najmä v hustom kroví, kde sa cibetky zdržiavajú najviac. Zberači však musia mať v tejto oblasti bohaté skúsenosti, aby boli schopní cibetku vystopovať. Zrná sa následne preplachujú v horských riekach a pražia sa podobne ako klasická káva.

Pre milovníkov kávy

Cibetková káva nie je vhodná pre každého, ale len pre milovníkov kávy, ktorí si radi doprajú. Káva patrí medzi najlahodnejšiu na svete a má jemnú karamelovú až orieškovú chuť, ktorá je intenzívna. Dokonca sa doporučuje aj pre astmatikov, a to zhruba 1 až 2 šálky denne. Vedeli ste o tom, že káva ovplyvňuje náš pracovný výkon a celkovú náladu? Ak patríte medzi gurmánov, vedzte, že tejto káve neodoláte!

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *