Zlato

Charakteristika zlata

Charakteristika zlata. Zlato je najtvarovateľnejší kov na svete. Môže byť natiahnutý do drôtu so šírkou jedného atómu a potom sa pred pretrhnutím značne roztiahnuť.

Charakteristika zlata

charakteritika zlata

Takéto nanodrôty sa deformujú tvorbou, preorientovaním a migráciou dislokácií a dvojičiek kryštálov bez výrazného zatvrdnutia. Jeden gram zlata je možné rozbiť na list s veľkosťou 1 meter štvorcový a 11 gramov zlata na 28 metrov štvorcových. Zlatý list je možné zlisovať dostatočne tenko, aby sa stal polopriehľadným. Prechádzajúce svetlo sa javí ako zeleno-modré, pretože zlato silno odráža žltú a červenú farbu. Takéto polopriehľadné fólie silne odrážajú infračervené svetlo, čo ich robí užitočnými ako štíty proti infračervenému žiareniu v žiaruvzdorných oblekov a ako slnečné clony pre skafandre. Zlato je dobrým vodičom tepla a elektriny. Šírenie tepla.

Hustota zlata je 19,3 g / cm3, takmer rovnaká ako hustota volfrámu 19,25 g / cm3; ako taký sa volfrám používal na falšovanie zlatých prútov, napríklad pokovovaním volfrámovej tyče zlatom alebo odobratím existujúcej zlatej tehly, vŕtaním dier a výmenou odstráneného zlata s volfrámovými tyčami. Pre porovnanie, hustota olova je 11,34 g / cm3 a hustota najhustšieho prvku, osmium, je 22 588 ± 0,015 g / cm3.Pôvod zlata.

Farba zlata

zlato

Zatiaľ čo väčšina kovov je sivá alebo striebristo biela, zlato je mierne červeno-žlté. Táto farba je určená frekvenciou plazmových oscilácií medzi valenčnými elektrónmi kovu, v ultrafialovom rozmedzí pre väčšinu kovov, ale vo viditeľnom rozmedzí pre zlato v dôsledku relativistických účinkov ovplyvňujúcich orbitaly okolo atómov zlata. Podobné účinky dodávajú kovovému céziu zlatý odtieň.Kde hľadať zlato na Slovensku? – rady,typy,skúsenosti

Medzi bežné farebné zliatiny zlata patrí 

Ružové zlato: vznikne spojením osemnásťkarátové zlata a prídavkom medi.
Biele zlato: Je vo veľkom množstve používané v šperkoch, je to zlato obsahujúce paládium alebo nikel.
Modré zlato: Modré zlato sa dá vyrobiť zliatinou železa a fialové zlato zliatinou hliníka.
Zelené zlato: Štrnásť a osemnásťkarátové zliatiny zlata so samotným striebrom sa javia ako zelenožlté a sú označované ako zelené zlato. Zlato – všetko o zlate na jednom mieste

Štrnásťkarátová zliatina zlata a medi je farebne takmer identická s určitými zliatinami bronzu a obe sa môžu použiť na výrobu policajných a iných odznakov. Menej často môže pridanie mangánu, india a ďalších prvkov spôsobiť neobvyklejšie farby zlata pre rôzne potreby. Koloidné zlato používané elektronovými mikroskopmi je červené, ak sú častice malé; väčšie častice koloidného zlata sú modré.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button