Uncategorized

Kde sa využíva zlato ?

Kde sa využíva zlato ?

pri použití ako farbivo v brusnicovom pohári vytvára old tmavú, intenzívne červenú farbu.
Vo fotografii sa zlaté tonery používajú na posunutie farby čierno-bielych výtlačkov bromidu strieborného smerom k hnedým alebo modrým tónom alebo na zvýšenie ich stability. Keď sa použijú na výtlačkoch sépiovej farby, zlaté tonery vytvárajú červené tóny. Spoločnosť Kodak zverejnila vzorce pre niekoľko druhov zlatých tonerov, pri ktorých sa ako chlorid používa zlato.
Zlato je dobrým odrazom elektromagnetického žiarenia, ako je infračervené a viditeľné svetlo, ako aj rádiových vĺn. Používa sa na ochranné povlaky na mnohých umelých satelitoch, v infračervených ochranných čelných paneloch v oblekoch na tepelnú ochranu a prilbách astronautov a v lietadlách elektronického boja, ako je EA-6B Prowler.
Na niektorých špičkových CD sa ako reflexná vrstva používa zlato.
Automobily môžu používať zlato na tepelnú ochranu. McLaren používa zlatú fóliu v motorovom priestore svojho modelu F1. Kde pozerat filmy.
Zlato sa dá vyrobiť tak tenko, že vyzerá ako polopriehľadné. Používa sa v niektorých oknách kokpitu lietadla na odmrazovanie alebo protimrazovú úpravu vedením elektriny cez ňu. Teplo produkované odporom zlata je dostatočné na zabránenie tvorby ľadu.
Zlato je napádané a rozpúšťa sa v alkalických roztokoch kyanidu draselného alebo sodného, ​​čím vzniká kyanid soli zlata – technika, ktorá sa používa pri extrakcii kovového zlata z rúd v procese kyanidu. Kyanid zlata je elektrolyt používaný pri komerčnom galvanizácii zlata na základné kovy a pri elektroformovaní.
Roztoky chloridu zlata (kyseliny chlórmočovej) sa používajú na výrobu koloidného zlata redukciou citrátovými alebo askorbátovými iónmi. Z chloridu zlata a oxidu zlata sa vyrába brusnicové alebo červeno sfarbené sklo, ktoré rovnako ako suspenzie koloidného zlata obsahuje rovnomerne veľké sférické nanočastice zlata.
Zlato, ak je rozptýlené v nanočasticiach, môže pôsobiť ako heterogénny katalyzátor chemických reakcií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button