Zlato

Ťaženie zlata – ako sa ťaží zlato ?

Ťaženie zlata .Svetová rada pre zlato uvádza, že ku koncu roka 2017 bolo nad zemou 187 200 ton zlata. Čo môže byť znázornené kockou, ktorej strana má 21 m. Cena všetkého zlata má hodnotu 8,9 bilióna dolárov.

Najväčší producenti zlata

spôsoby ťažby zlata

V roku 2017 bola zďaleka najväčším producentom zlata na svete Čína so 440 tonami. Druhý najväčší producent, Austrália, vyťažil v tom istom roku 300 ton, za ním nasledovalo Rusko s 255 tonami. Zlato – všetko o zlate na jednom mieste

Ťažba a prieskum – Ťaženie zlata

Od 80. rokov 19. storočia bola Juhoafrická republika zdrojom veľkej časti svetových dodávok zlata. Asi 22% v súčasnosti predstavovaného zlata pochádza z Južnej Afriky. Produkcia v roku 1970 predstavovala 79% svetovej ponuky, asi 1 480 ton. V roku 2007 Čína (s 276 tonami) predbehla Juhoafrickú republiku ako najväčší producent zlata na svete. Čo je prvýkrát od roku 1905, keď Juhoafrická republika nie je najväčšou. Najväčší pavúk na svete.

  • Od roku 2017 bola Čína poprednou svetovou krajinou na ťažbu zlata. Za ňou nasledovali Austrália, Rusko, Spojené štáty, Kanada a Peru. Juhoafrická republika, ktorá dominovala vo svetovej produkcii zlata po väčšinu 20. storočia, klesla na šieste miesto. Ďalšími významnými producentmi sú Ghana, Burkina Faso, Mali, Indonézia a Uzbekistan.
  • Relatívne veľkosti 860 kg zlatých rúd a 30 g zlata, ktoré sa z neho dajú vyťažiť, zlatá baňa Toi v Japonsku.
  • V Južnej Amerike je kontroverzný projekt Pascua Lama zameraný na využitie bohatých polí vo vysokých horách púšte Atacama na hranici medzi Čile a Argentínou.
  • V súčasnosti sa odhaduje, že asi štvrtina svetovej produkcie zlata pochádza z remeselnej alebo malovýroby.

Johannesburg zlato

 tazba zlata

Mesto Johannesburg ležiace v Juhoafrickej republike bolo založené v dôsledku zlaté horúčky Witwatersrand, ktorá vyústila do objavu niektorých z najväčších ložísk prírodného zlata v zaznamenanej histórii. Zlaté polia sú obmedzené na severný a severozápadný okraj povodia Witwatersrand, čo je 5–7 km hrubá vrstva archických hornín, ktorá sa nachádza na väčšine miest hlboko pod Slobodným štátom Gauteng a okolité provincie.

Tieto horniny Witwatersrand sú vystavené na povrchu Witwatersrand, v Johannesburgu a okolí, ale tiež v izolovaných častiach na juhovýchod a juhozápad od Johannesburgu, ako aj v oblúku okolo dómu Vredefort, ktorý leží blízko centra. povodia Witwatersrand.] Z týchto povrchových expozícií povodie značne klesá, čo si vyžaduje, aby sa časť ťažby uskutočňovala v hĺbkach takmer 4 000 m , čo z nich robí (hlavne bane Savuka a TauTona na juhozápad od Johannesburgu) , najhlbšie bane na zemi. Zlato sa nachádza iba v šiestich oblastiach. Kde archické rieky zo severu a severozápadu tvorili rozsiahle kamienkové delty rieky Braided, predtým ako stiekli do „Witwatersrandského mora“, kde boli uložené zvyšky Witwatersrandských sedimentov.

Ťaženie zlata

ťaženie zlata

Druhá búrska vojna v rokoch 1899–1901 medzi Britským impériom a Afrikánecmi Boersmi. Ale aspoň čiastočne týkala práv baníkov a držby zlatého bohatstva v Južnej Afrike.

V priebehu 19. storočia sa zlaté horúčky vyskytovali vždy. Keď boli objavené veľké ložiská zlata. Prvým zdokumentovaným objavom zlata v USA bol nález v bani na zlato Reed neďaleko Georgeville v Severnej Karolíne v roku 1803. K prvému veľkému boomu zlata v USA došlo v malom mestečku na severe Gruzínska zvanom Dahlonega. Ďalšie zlaté horúčky sa vyskytli v Kalifornii, Colorade, Black Hills, Otago na Novom Zélande, na mnohých miestach v Austrálii, Witwatersrand v Južnej Afrike a na Klondike v Kanade.

Baňa Grasberg v indonézskej Papue je najväčšou baňou na zlato na svete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button