Zlato

Výskyt zlata

Výskyt zlata

Výskyt zlata

Výskyt zlata

Na Zemi sa zlato nachádza v rudách a v horninách. Najčastejšie sa vyskytuje ako natívny kov, zvyčajne v pevnom kovovom roztoku so striebrom (t.j. ako zliatina zlata a striebra). Takéto zliatiny majú zvyčajne obsah striebra 8–10%. Elektrum je elementárne zlato s viac ako 20% striebra. Farba Electra prebieha od zlato-striebristej po striebristú, v závislosti od obsahu striebra. Čím viac striebra, tým nižšia špecifická hmotnosť. Zlato – všetko o zlate na jednom mieste.

Natívne zlato

Natívne zlato

Natívne zlato sa vyskytuje ako veľmi malé až mikroskopické častice zaliate v hornine, často spolu s kremeňom alebo sulfidovými minerálmi. Horory podla skutocnej udalosti. Ako je „zlato blázna“, čo je pyrit. Hovorí sa im lože. Kov v natívnom stave sa tiež nachádza vo forme voľných vločiek, zŕn alebo väčších chumáčov, ktoré boli erodované z hornín a skončili v naplavených ložiskách. Tie sa nazývajú zhluky. Takéto voľné zlato je vždy bohatšie na povrchu zlatonosných žíl v dôsledku oxidácie sprievodných minerálov, po ktorej nasleduje zvetrávanie a premývanie prachu do potokov a riek, kde sa zhromažďuje a môže byť zvarený pôsobením vody na tvoria nugetky.

zlato na svete

Zlato sa niekedy vyskytuje v kombinácii s telurom ako minerálmi calaverit, krennerit, nagyagit, petzit a sylvanit a ako vzácny bizmutidový maldonit (Au2Bi) a antimonidový aurostibit (AuSb2). Zlato sa tiež vyskytuje v vzácnych zliatinách s meďou, olovom a ortuťou: minerály auricuprid (Cu3Au), novodneprit (AuPb3) a weishanit ((Au, Ag) 3Hg2).Kde hľadať zlato na Slovensku? – rady,typy,skúsenosti

Posledné výskumy naznačujú, že mikróby môžu niekedy hrať dôležitú úlohu pri formovaní ložísk zlata, pri transporte a zrážaní zlata za vzniku zŕn a nugetov, ktoré sa zhromažďujú v naplavených ložiskách.

Výskyt zlata

Počas zemetrasenia sa voda odparuje a ukladá zlato. Asi 10 kilometrov pod povrchom za neuveriteľných teplôt a tlakov nesie voda vysoké koncentrácie oxidu uhličitého. Oxidu kremičitého a zlata. Počas zemetrasenia sa poruchový chod náhle otvorí širšie. Voda vo vnútri prázdnej miestnosti sa okamžite vyparuje. Bliká na paru a núti oxid kremičitý, ktorý vytvára minerálny kremeň, a zlato z tekutín na okolité povrchy. Zlaté mince a ich história

Morská voda

Svetové oceány obsahujú zlato. Namerané koncentrácie zlata v Atlantiku a severovýchodnom Pacifiku sú 50–150 femtomolov / l alebo 10–30 častí na kvadrilión (asi 10–30 g / km3). Všeobecne sú koncentrácie zlata pre vzorky v južnom Atlantiku a strednom Tichomorí rovnaké (~ 50 femtomolov / l), ale menej isté. Stredomorské hlboké vody obsahujú o niečo vyššie koncentrácie zlata (100–150 femtomolu / l), ktoré sa pripisujú vetrom vanúcemu prachu a / alebo riekam. Pri 10 častiach na kvadrilión by sa v zemských oceánoch nachádzalo 15 000 ton zlata.

zlato

Mnoho ľudí tvrdilo, že dokáže ekonomicky získať zlato z morskej vody, ale buď sa mýlili. Tiež konali úmyselne. Prescott Jernegan prevádzkoval v Spojených štátoch v 90. rokoch 20. storočia podvod s morskou vodou. Rovnako ako anglický podvodník na začiatku 20. storočia . Fritz Haber uskutočnil výskum ťažby zlata z morskej vody v snahe pomôcť zaplatiť odškodnenie Nemecka po prvej svetovej vojne. Na základe zverejnených hodnôt 2 až 64 ppb zlata v morskej vode sa zdala komerčne úspešná ťažba možná. Po analýze 4 000 vzoriek vody s priemerom 0,004 ppb bolo zrejmé, že extrakcia nebude možná, a projekt zastavil.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button