Zlato

Zlaté mince a ich história

Zlaté mince a ich história. Zlato sa na celom svete široko používa ako peniaze na efektívnu nepriamu výmenu (oproti výmennému obchodu) a na ukladanie bohatstva do pokladov. Na účely výmeny vyrábajú mincovne štandardizované zlaté mince, tehličky a iné jednotky pevnej hmotnosti a rýdzosti. Zlato – všetko o zlate na jednom mieste.

História zlata

zlate mince

Prvé známe mince obsahujúce zlato boli vyrazené v maloázijskej Lýdii okolo roku 600 pred n. L. Zlatá minca talentu, ktorá sa používala v obdobiach gréckej histórie pred aj v priebehu života Homéra, vážila medzi 8,42 a 8,75 gramami. Od skoršej preferencie používania striebra európske ekonomiky obnovili razbu zlata ako razbu mincí v priebehu trinásteho a štrnásteho storočia.

Zmenky (ktoré dozrievajú do zlatých mincí) a zlaté certifikáty (zameniteľné za zlaté mince vo vydávajúcej banke) sa pridali k obehu zásob zlatých štandardných peňazí vo väčšine priemyselných ekonomík 19. storočia. Na zapade nic nove postavy.V rámci prípravy na prvú svetovú vojnu bojujúce národy prešli na normy zlomkového zlata a nafúkli svoje meny na financovanie vojnového úsilia. Povojnové víťazné krajiny, predovšetkým Británia, postupne obnovili konvertibilitu zlata, avšak medzinárodné toky zlata prostredníctvom zmeniek zostali v embargu; medzinárodné zásielky sa vyrábali výlučne na dvojstranné obchody alebo na zaplatenie vojnových odškodnení.

Po druhej svetovej vojne bolo zlato nahradené systémom nominálne zameniteľných mien súvisiacim s pevnými výmennými kurzami podľa systému Bretton Woods. Zlaté štandardy a priama konvertibilita mien na zlato boli opustené svetovými vládami, čo viedlo v roku 1971 k odmietnutiu USA vyplatiť svoje doláre zlatom. Mena Fiat teraz plní väčšinu peňažných úloh. Švajčiarsko bolo poslednou krajinou, ktorá viazala svoju menu na zlato; podporovala 40% svojej hodnoty, kým sa Švajčiarsko v roku 1999 nepripojilo k Medzinárodnému menovému fondu.Kde hľadať zlato na Slovensku? – rady,typy,skúsenosti

Zlato, Zlaté mince

historia zlatých minci

Centrálne banky si naďalej ponechávajú časť svojich likvidných rezerv v určitej podobe ako zlato a burzy kovov, ako napríklad London Bullion Market Association, stále zúčtujú transakcie denominované v zlate vrátane budúcich zmlúv o dodaní. Dnes produkcia ťažby zlata klesá. S prudkým rastom ekonomík v 20. storočí a rastom devízových zásob sa svetové zásoby zlata a ich obchodný trh stali malým zlomkom všetkých trhov a fixné výmenné kurzy mien k zlatu boli nahradené pohyblivými cenami zlata a zlata zmluva o budúcej zmluve. Aj keď zásoby zlata rastú iba o 1 alebo 2% ročne, veľmi málo kovu sa nenávratne spotrebuje. Zásoby nadzemné by uspokojili mnoho desaťročí priemyselného alebo dokonca remeselného použitia za súčasné ceny.

Zlato a karáty – Zlaté mince

Podiel (rýdzosť) zlata zliatin sa meria pomocou karátu (k). Čisté zlato (komerčne nazývané jemné zlato) sa označuje ako 24 karátové, skrátene 24k. Anglické zlaté mince určené do obehu od roku 1526 do 30. rokov boli typicky štandardnou zliatinou 22k nazývanou korunové zlato podľa tvrdosti (americké zlaté mince určené do obehu po roku 1837 obsahujú zliatinu 0,900 jemného zlata alebo 21,6 kt).

Hodnota zlata

Aj keď ceny niektorých kovov skupiny platiny môžu byť oveľa vyššie. Zlato sa už dlho považuje za najžiadanejšie z drahých kovov a jeho hodnota sa používa ako štandard pre mnohé meny. Zlato sa používa ako symbol čistoty, hodnoty, honoráru a predovšetkým rolí, ktoré kombinujú tieto vlastnosti. Zlato ako znak bohatstva a prestíže sa posmieval Thomas More vo svojom pojednaní Utopia. Na tom imaginárnom ostrove je zlato také hojné, že sa z neho vyrábajú reťaze pre otrokov. Riad a záchodové sedadlá. Keď prídu veľvyslanci z iných krajín, oblečení v honosných zlatých klenotoch a odznakoch, utopisti si ich mýlia s podradnými služobníkmi a namiesto toho vzdávajú úctu tým najskromnejšie oblečeným z ich strany.Digitálna zlatá mena

Kód zlata – Zlaté mince

Kód meny zlata podľa ISO 4217 je XAU. Mnoho držiteľov zlata ho ukladá vo forme zlatých mincí alebo prútov ako zaistenie proti inflácii alebo iným ekonomickým narušeniam, hoci jeho účinnosť ako taká bola spochybnená; historicky sa nepreukázala ako spoľahlivá ako zabezpečovací nástroj. Moderné zlaté mince na investičné alebo zberateľské účely nevyžadujú dobré mechanické opotrebovacie vlastnosti; je to zvyčajne jemné zlato za 24 000, hoci americký zlatý orol a britský zlatý panovník sa v historickej tradícii naďalej razia z 22 000 (0,92) kovu a juhoafrický Krugerrand, ktorý bol prvýkrát uvedený v roku 1967, je tiež 22 000 (0,92).

Rýdzoť zlata

Špeciálna emisia kanadského zlatého javorového listu obsahuje najvyššiu rýdzosť zlata zo všetkých zlatých mincí. A to na 99,999% alebo 0,99999, zatiaľ čo populárna minca kanadského zlatého javorového listu má rýdzosť 99,99%. V roku 2006 začala mincovňa Spojených štátov vyrábať americké zlaté mince Buffalo s rýdzosťou 99,99%. Austrálske zlaté klokany boli prvýkrát vytvorené v roku 1986 ako austrálske zlaté nugety. Ale reverzný dizajn zmenili v roku 1989. Medzi ďalšie moderné mince patria mince rakúskej Viedenskej filharmónie a čínska zlatá panda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button